Letnie upały dotykają wszystkich bez wyjątku. Szczególnie zagrożone są osoby starsze. Co powinna zrobić osoba starsza, aby uchronić się przed upałem? Nasz organizm jest bardzo ciekawym mechanizmem potrafi dopasowywać się i dostosowywać do różnych bodźców i czynników. Jednym z nich jest upał. Zdrowa osoba może w taki czy inny sposób znieść upały, ale szczególnie osłabione ciało starszej osoby cierpi z tego powodu.
Jak osoby starsze znoszą upały?
Gdy termometry wskazują +30 i więcej, organizm osoby starszej nie może normalnie pracować. Przeciążenie narządów i układów charakteryzuje się ogólnym osłabieniem, szybkim biciem serca i ogólnym złym samopoczuciem. Osoby starsze nie mogą lekceważyć upału, ponieważ może on prowadzić do tragicznych konsekwencji – zawału serca, udaru. Przegrzanie organizmu to prawdziwy stres dla narządów wewnętrznych. Czemu? Tlen nie jest im dostarczany w wymaganej ilości, ponieważ krew jest bardzo zagęszczona. Mózg bardzo cierpi z powodu braku tlenu – starszy człowiek może odczuwać mdłości, zawroty głowy. Latem często dochodzi do omdlenia. Letnie upały są wrogiem osób starszych. Niebezpieczne jest to, że osoby starsze często nie zauważają od razu, jak ich stan się pogarsza lub mogą nie odczuwać pragnienia przez dłuższy czas, podczas gdy ich organizm potrzebuje więcej płynów.
Najbardziej niebezpieczną rzeczą w czasie upałów jest udar słoneczny. Jeśli rodzina zauważy objawy u osoby starszej, takie jak:
- Bardzo wysoka gorączka.
- Skóra sucha, czerwona i gorąca.
- Zawroty głowy.
- Szybki puls.
- Nudności i wymioty.
należy natychmiast trzeba wezwać karetkę!
Osoby starsze a upały – jak przetrwać?
Jak mówią, ostrzeżony oznacza uzbrojony. Jeśli seniorzy oraz ich opiekunowie zastosują się do prostych zasad i wskazówek, można zminimalizować lub nawet uniknąć wpływu letnich upałów na organizm. Co należy robić? W upalne dni ważne jest, aby w mieszkaniu osoby starszej panowała jak najlepsza temperatura. Jeśli jest bardzo słonecznie, można zawiesić zasłony lub rolety nad oknami i zainstalować w pokoju łatwy w obsłudze wentylator. Jeśli jednak członek rodziny lub opiekunka w domu opieki zauważy pierwsze objawy przegrzania u osób starszych, natychmiast musi wezwać pomoc medyczną. Przegrzanie może prowadzić do długotrwałej niepełnosprawności, a nawet śmierci. Domy spokojnej starości są przeczulone w tym temacie i opiekunowie szczególnie dbają o bezpieczeństwo pensjonariuszy w upalne letnie dni. Co jeszcze można zrobić?
Śledzenie prognozy pogody
Jeśli według prognozy w konkretnym dniu będzie upał, lepiej nie planować wycieczek, długich spacerów z osobą starszą. Należy unikać upałów i ograniczyć lub całkowicie wyeliminować przebywanie na świeżym powietrzu w najgorętszych godzinach (od 11 do 17). Unikać bezpośredniego światła słonecznego.Senior musi nosić kapelusz i lekką odzież z naturalnego materiału
Lekarze zabraniają starszym osobom wychodzenia na zewnątrz bez nakrycia głowy (najlepiej kapelusz z dużym rondem), w przeciwnym razie gwarantowany jest udar cieplny. Warto również wybrać odzież w jasnym kolorze, wykonaną z lekkich tkanin, nie bez dodatków syntetyków – nie pozwalają one organizmowi oddychać. Trzeba stosować odpowiedni krem z filtrem i dużo odpoczywać w cieniu. Rodzina musi mieć to na uwadze podczas wyjścia seniora na zewnątrz.
Picie większych ilości wody w upalne lato
Jeśli norma zużycia wody dla osoby wynosi 1,5 litra dziennie, to latem należy ją prawie podwoić. Ale woda nie powinna być zimna. Nawet takie spadki temperatury są stresem dla organizmu. Trzeba sobie uświadomić, że w organizmie seniorów jest mniej wody niż u osób młodszych. Z tego powodu w sytuacji nadmiernego pocenia się, może dojść do groźnego odwodnienia. Osoba starsza powinna pić wodę mineralną niegazowaną, ewentualnie lekkie herbaty i soki. Jeżeli jest już konieczność wyjścia z domu, senior musi być zaopatrzony w butelkę z wodą. W domach opieki szczególnie dbają o systematyczne nawadnianie seniorów, członkowie rodziny mieszkające z osobą starszą muszą również tego pilnować. Ważne jest również, aby starsi ludzie spożywali odpowiednie posiłki, bogate w wodę, czyli owoce i warzywa oraz chudy nabiał.
Regularne mierzenie ciśnienia krwi
Osoba starsza musi bardzo uważać na swoją kondycję fizyczną podczas letnich upałów. Konieczne jest kontrolowanie ciśnienia krwi, warto również udać się na wizytę do lekarza rodzinnego, być może zmieni on przebieg leczenia lub doda leki, które pomogą uporać się z negatywnym wpływem ciepła na organizm.
Tworzenie fajnej atmosfery w mieszkaniu seniora
W godzinach szczytu upałów zaleca się pozostawanie w miejscu, w którym pracuje klimatyzator. Nie jest konieczne włączanie go 24 godziny na dobę, ale ważne jest, aby robić to w godzinach największych upałów. Wentylatory mogą pomóc w upale, ale gdy temperatura powietrza przekracza 35 stopni Celsjusza. Kąpiel w chłodnej wodzie pomaga schłodzić ciało. A okulary przeciwsłoneczne są lekkie i wygodne podczas noszenia.
Jeśli osoba starsza mieszka samotnie?
W dniach, w których regularnie występują fale upałów, należy seniora odwiedzać częściej. Angażować przyjaciół, krewnych, sąsiadów do tego zadania. Jeżeli istnieje obawa o nie zastosowanie się seniora do zaleć postępowania w czasie dużych upałów, warto zatrudnić na ten czas opiekunkę. W przypadku wystąpienia trudności w komunikacji trzeba przemyśleć zasadność umieszczenia starszej osoby w domu seniora. W takim miejscu senior będzie bezpieczny.