Czym różni się okulista od optyka i optometrysty? Takie pytanie z pewnością zadaje sobie bardzo wielu pacjentów, którzy zmagają się z różnymi problemami dotyczącymi narządu wzroku. Warto wiedzieć, że zarówno okulista, jak i optyk czy optometrysta to specjaliści, którzy zajmują się właśnie tym narządem. Każdy z nich posiada jednak nieco inną specjalność oraz specjalne uprawnienia zawodowe. W dzisiejszym artykule w sposób niezwykle dokładny tłumaczymy, czym dokładnie się oni zajmują oraz kiedy udać się do gabinetu okulistycznego, a kiedy w zupełności wystarczy wizyta u optometrysty. Zapraszamy do lektury!
Okulista – czym się zajmuje?
Okulista to osoba, która może przyjmować swoich pacjentów zarówno w przychodni, szpitalu, gabinecie prywatnym oraz wielu innych placówkach medycznych. Aby pełnić zawód lekarza okulisty, trzeba oczywiście w pierwszej kolejności ukończyć studia medyczne o odpowiedniej specjalizacji. Ponadto, trzeba zdobyć dyplom, którzy potwierdzi tytuł lekarza medycyny. Okulista ma za zadanie zdiagnozować i leczyć choroby oczu u swoich pacjentów. Zajmuje się przeprowadzaniem wstępnych wywiadów lekarskich z pacjentami odnośnie dolegliwości oczu oraz chorób i schorzeń o naturze ogólnej. Ponadto, każdy okulista wykonuje również specjalistyczne badania okulistyczne.
Jakie jest najważniejsze badanie, które wykonuje okulista? Jest to sprawdzenie ostrości wzroku do bliży i nadali. W tej chwili najczęściej wykonuje się je przy użyciu specjalnego urządzenia o nazwie foropter i specjalnych tablic, na których wyświetlają się litery i cyfry o różnej wielkości. Jeśli do okulisty na takie badanie udaje się dziecko, wówczas na tablicach ukazywane są obrazki do rozpoznania – na przykład domki, kotki, pieski lub żabki. W czasie trwania wizyty u okulisty niezwykle często wykonuje się również pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego oraz szczegółowe badanie oka przy użyciu specjalnej lampy szczelinowej.
Każdy okulista, który wykonuje takie badania, może w stosunkowo szybki i łatwy sposób dokonać diagnozy chorób bądź wad wzroku konkretnych pacjentów. W późniejszym czasie dochodzi do wybrania sposobu korekty wady wzroku bądź przeprowadzenia terapii schorzenia. Lekarzowi przysługuje na przykład prawo do przepisania środków farmakologicznych lub wydania zlecenia wykonania zabiegu. Okulista jest również uprawniony do wykonywania zabiegów chirurgicznych przy chorobach oczu.
Optometrysta – czym się zajmuje?
Optometrysta jest specjalistą, który zajmuje się przeprowadzaniem badań refrakcji oraz dobieraniem sposobu korekty wad wzroku. Co trzeba zrobić, aby móc wykonywać zawód optometrysty? Trzeba ukończyć studia podyplomowe na kierunku optometria bądź studia wyższe na kierunku fizyka o specjalności optometria. Optometryści najczęściej znajdują zatrudnienie w salonach optycznych. Odpowiadają za doradzanie pacjentom w zakresie wyboru okularów bądź soczewek kontaktowych o parametrach, które będą dostosowane do wykrytej przez specjalistę wady.
U optometrysty znajdą pomoc także wszyscy ci pacjenci, którzy borykają się z problemem krótkowzroczności, dalekowzroczności, astygmatyzmem oraz prezbiopią, czyli tak zwanymi zmianami starczymi oka. Optometrysta może również pomagać w doborze gadżetów, które będą niezbędne podczas noszenia soczewek oraz filtrów barwnych bądź uszlachetnienia szkieł okularowych odpowiadających za poprawienie jakości widzenia u danego pacjenta. Warto także wiedzieć o tym, że optometrysta posiada szeroką wiedzę o chorobach oczu, dlatego w sytuacji, gdy wykryje ona jakiekolwiek nieprawidłowości podczas przeprowadzania badania refrakcji, na pewno zaleci wizytę u okulisty.
Optyk – czym się zajmuje?
Optyk to osoba, która zajmuje się wykonywaniem okularów na podstawie recepty okularów, która została wydana przez okulistę bądź w oparciu o wyniki badania, które wcześniej przeprowadził optometrysta. Optyk może również pomagać przy wybieraniu jak najlepszych oprawek okularów, poleci najlepsze okulary przeciwsłoneczne wyposażone w odpowiedni filtr UV bądź zajmie się konserwacją bądź naprawą uszkodzonych okularów. Wielu optyków może pochwalić się posiadaniem studiów podyplomowych, dzięki którym mają specjalne uprawnienia do wykonywania badań mających na celu dobór właściwej korekcji okularowej. W takich przypadkach ich uprawnienia są bardzo zbliżone do tych, które posiadają optometryści.
Jak wybrać specjalistę od oczu?
Wybór odpowiedniego specjalistę od zmysłu wzroku, może niektórym wydawać się zadaniem bardzo trudnym. Nic bardziej mylnego. Okulista to lekarz, do którego powinniśmy udać się w sytuacji, gdy zaobserwujemy jakiekolwiek niepokojące dolegliwości w naszych oczach – na przykład pieczenie, zaczerwienienie, ból, problemy z widzeniem itd. Z kolei wszyscy ci, którzy mają zdiagnozowaną wadę wzroku i noszą okulary na co dzień, powinny raz na jakiś czas wykonywać badanie refrakcji u optometrysty. Dokona on oceny, czy wada się nie pogłębiła, a wybrane szkła nie powinny zostać wymienione na model o wyższej mocy. Do optyka chodzi się, gdy chcemy naprawić lub wyczyścić okulary bądź zakupić nowe.