Co to jest rehabilitacja manualna? Rehabilitacja manualna, nazywana inaczej terapią manualną, jest zaliczana do jednych z wielu metod fizjoterapii. Rehabilitacja manualna pomaga przywracać równowagę mięśniową w konkretnych partiach ciała poprzez ucisk właściwych punktów na ciele. Jak dokładnie przebiega rehabilitacja manualna i co warto o niej wiedzieć? Odpowiadamy.
Krótka historia rehabilitacji manualnej
Początek rehabilitacji manualnej sięga starożytności. W czasach współczesnych terapia manualna stała się natomiast popularna w Anglii w XIX wieku, gdzie była stosowana do leczenia różnego rodzaju zaburzeń ruchowych. W XX wieku została natomiast spopularyzowana w Stanach Zjednoczonych. W dzisiejszych czasach jest natomiast popularna już na całym świecie. To nie tylko metoda stosowana w fizjoterapii, ale także w ortopedii, neurologii czy reumatologii. W rehabilitacji manualnej stosowane są specjalnie dobrane techniki masażu, stretchingu, mobilizacji czy manipulacji stawów. Wspomniane metody mają zastosowanie w konkretnym celu, mianowicie – przywróceniu odpowiedniej ruchomości stawów, mięśni czy więzadeł.
Co to jest rehabilitacja manualna?
Rehabilitacja manualna jest metodą przywracania właściwej ruchomości stawów i pozbycia się bólu. Jest ona bezpieczna, a leczenie i dobór odpowiedniej techniki zależy od danego pacjenta – stanu jego zdrowia i indywidualnego przypadku. Głównym celem rehabilitacji manualnej jest odblokowanie mięśnia i stawu. Przykładowo, kiedy w stawie pojawia się stan zapalny, to nerwy wysyłają do układu nerwowego sygnał i w konsekwencji pojawia się ból. Wtedy ciało reaguje napięciem mięśnia i nasileniem dolegliwości bólowych.
W rehabilitacji manualnej stosuje się dotyk, ucisk, ugniatanie i rozciąganie danej partii ciała. Odpowiednio przeprowadzona terapia manualna pozwala na odblokowanie mięśnia i powróceniu stawu do właściwej pozycji. Osoby, które są wyspecjalizowane w rehabilitacji manualnej, potrafią wyczuć napięcie w mięśniach, stawach, więzadłach oraz kręgosłupie. Przywrócenie ruchomości poprawia stan zdrowia oraz samopoczucie pacjenta.
Jakie są najpopularniejsze techniki rehabilitacji manualnej?
W rehabilitacji manualnej wyróżnia się kilka technik. Po pierwsze, stosuje się mobilizację oraz manipulację. Mobilizacja dotyczy translatorycznych ruchów w stawach. Stosuje się także trakcję, która ma na celu utrzymanie pewnej odległości pomiędzy jedną a drugą kością. Wyróżnia się także ślizg, który dotyczy biernego zwichnięcia kości oraz grę stawową obejmującą separację oraz ślizg. Ponadto, może mieć miejsce kompresja, czyli proces stosowany do celów diagnostycznych.
Rehabilitacja manualna krok po kroku
Terapia manualna zawsze rozpoczyna się od przeprowadzenia szczegółowego wywiadu z pacjentem. Na tym etapie terapeuta jest w stanie postawić wstępną diagnozę i dobrać odpowiednie metody leczenia. Mając na uwadze bezpieczeństwo albo potrzeby pacjenta terapeuta może poprosić o dodatkowe badania obrazowe takie jak rezonans magnetyczny, RTG oraz USG.
Postawienie odpowiedniej diagnozy oraz dobór odpowiedniej metody terapii pozwala na wykonanie zabiegu polegającego na uciskaniu oraz pchnięciu w miejsce bolesnego obszaru. To, w jaki sposób zostanie przeprowadzona terapia manualna, zależy od indywidualnej sytuacji danego pacjenta. Rehabilitacja manualna pozwala na przywrócenie odpowiedniego ułożenia bądź odblokowania niewłaściwie ułożonych struktur. W trakcie terapii manualnej przywraca się odpowiednie ułożenie lub odblokowanie nieprawidłowo ułożonych struktur. W trakcie zabiegu uciskane są przede wszystkim tkanki miękkie takie jak mięśnie, ścięgna czy więzadła. Po zakończeniu rehabilitacji manualnej pacjent dostaje zalecenia pozabiegowe i wykaz ćwiczeń do wykonywania w domu.
Jakie istnieją wskazania do rehabilitacji manualnej?
Istnieją pewne wskazania do rehabilitacji manualnej. Mowa tu przede wszystkim o wszelkiego rodzaju dolegliwościach kręgosłupa takich jak ból, zwyrodnienia i skrzywienia. Terapia manualna jest także polecana dla osób cierpiących na urazy stawów, rwę kulszową, kręgozmyk czy dyskopatię. Wspomniana terapia jest również stosowana u osób cierpiących na bóle i zawroty głowy, migreny i bóle karku. Wskazana jest ona także dla osób, które borykają się z napięciami wynikającymi ze stresu oraz przemęczenia. Wszelkie wady postawy, napięciowe bóle tułowia, bóle krzyżowe i lędźwiowe są również wskazaniem do podjęcia rehabilitacji manualnej. Terapia manualna może także pomóc osobom po zabiegach chirurgicznych, np. po rekonstrukcji więzadła krzyżowego.
Czy istnieją przeciwwskazania do rehabilitacji manualnej?
Poza wskazaniami do podjęcia terapii manualnej warto także wspomnieć o przeciwwskazaniach. Rehabilitacja manualna nie jest polecana przede wszystkim osobom, które borykają się z zapaleniem stawów czy zaawansowaną osteoporozą. Ponadto, przeciwwskazaniem są żylaki odbytu, problemy z krzepliwością krwi, niedawno przebyte urazy mechaniczne tkanek i zaburzenia ogólnoustrojowe. Terapii manualnej nie powinny się także podejmować kobiety w ciąży i osoby cierpiące na choroby organiczne końca dróg pokarmowych.