Zadaniem każdego sprzętu i mebli jest zademonstrowanie towaru w piękny, przystępny i kompetentny sposób, zapewnienie wygody kupującemu i pomoc w znalezieniu właściwej rzeczy. Prawidłowo dobrane meble sklepowe pomogą właściwie wykorzystać przestrzeń wewnętrzną, uporządkować więcej towarów i zapewnić do nich łatwiejszy, wygodniejszy dostęp. W świecie, w którym standardowe gabloty i szafki już nikogo nie interesują, trzeba lepiej przemyśleć przestrzeń, tworzyć i stosować nowe elementy wzornictwa, kupować meble do sklepu zgodnie z nowoczesnymi trendami.
Główne rodzaje mebli do sklepów:
- Witryny szklane, drewniane, metalowe.
- Moduły recepcyjne.
- Wsporniki i systemy do wieszania.
- Półki.
- Przebieralnie.
- Regały wolnostojące – niskie i wysokie
- Elementy wyspy.
- Regały przyścienne.
Obecnie można zakupić meble sklepowe w profesjonalnych sklepach z wyposażeniem handlowym lub zamówić prosto u producenta. Takie meble w pełni odpowiadają wyobrażeniom o pięknym i funkcjonalnym wnętrzu sklepu. To bardzo ważny element każdego stoiska handlowego – zarówno sklepu spożywczego, sklepu odzieżowego itd. W dużej mierze dzięki nim wzrasta rentowność danego rodzaju handlu, bo znacząco zwiększa się przepływ potencjalnych kupujących.
Gdzie zamówić meble do sklepu?
Jak kupić i jak wybrać odpowiednie meble do sklepu? Wszystko zależy od wielkości pomieszczenia, funkcji, które meble będą pełnić w tym obiekcie handlowym, a także od własnych preferencji co do konfiguracji i kolorystyki. Uda się nabyć meble według własnych upodobań, z uwzględnieniem wszystkich cech sklepu i zaprezentować produkty w najbardziej efektywny sposób. Warto zapoznać się z ofertą sklepów prowadzących sprzedaż wyposażenia sklepowego w tym mebli.
W produkcji mebli do sklepu wykorzystywane są takie materiały jak:
- Płyta wiórowa.
- Malowane panele MDF.
- Tworzywa sztuczne.
- Okleina drewniana.
- Sztuczny kamień, szkło i akryl.
- Konstrukcje metalowe.
Zakup mebli sklepowych to inwestycja w rozwój działalności handlowej. Obecnie sklepy oferują szeroką gamę produktów, które cechują się różnorodnością, oryginalnością, wygodą i rozsądnymi cenami. Dzięki wykorzystaniu takiego wyposażenia można urządzić duży sklep lub butik zwalniając sporą przestrzeń. Na pewno trzeba zwrócić uwagę na: szafki, regały, półki, wieszaki, lady wykonane z materiałów przyjaznych środowisku.
Meble do sklepu – najważniejsze punktu wyboru
Meble sklepowe są integralnym elementem designu każdej marki, odzwierciedlają filozofię i nowoczesne trendy w architekturze i designie. Tworzą charakterystyczną atmosferę i podkreślają styl firmy. Meble stają się coraz bardziej autentyczne, a każda marka wnosi coś oryginalnego.
Przed zakupem mebli do sklepu trzeba ustalić kluczowe punkty:
Projekt
Meble do sklepu, oprócz funkcjonalności, muszą podkreślać koncept marki i spełniać oczekiwania grupy docelowej. Na przykład sklepy z odzieżą sportową mają taką koncepcję: dynamiczne światło, jasna kolorystyka, produkty chromowane, niektóre firmy stosują loft, surowy metal, spawane szwy, kratki. Sklepy spożywcze preferują proste meble cechujące się funkcjonalnością i łatwością w utrzymaniu ich czystości: regały piekarnicze, kosze na warzywa i owoce lub metalowe regały. Używane są regały niskie i wysokie, szklone, otwarte i zamknięte.
Układ
W projektowaniu mebli do sklepu istnieją podstawowe zasady planowania, które mogą się różnić w zależności od celów i skali. Na przykład meble na powierzchnie sprzedażowe dużych sklepów mają wyraźniejsze zagospodarowanie przestrzenne, najczęściej jest to centralna aleja, z której oglądane są wszystkie rzędy. Taki układ można zobaczyć w supermarketach. W przypadku sklepów spożywczych wygodnym rozwiązaniem są metalowe półki z perforowanymi panelami. Dzięki temu można szybko zmieniać asortyment i w korzystny sposób łączyć ze sobą produkty.
Meble do sklepu odzieżowego rozwiązują inne problemy. W takim przypadku konieczne jest podkreślenie prestiżu, wyróżnienie nowości, efektowne zaprezentowanie witryny sklepowej, zaintrygowanie kupującego od pierwszych sekund oraz sformułowanie jasnych skojarzeń i potwierdzenie oczekiwań. Meble do sklepów odzieżowych zapewniają szybszy i wygodniejszy dostęp do półek. Dostępne są wieszaki, wsporniki z produktami, stojaki wolnostojące, manekiny, a także wiele paneli ekonomicznych, które pozwalają na zorganizowanie wygodnej i wizualnej ekspozycji. Można zamówić gabloty z dolnymi szufladami do przechowywania asortymentu czy ekspozytory wolnostojące.
Cena
O cenie mebli sklepowych decyduje wiele czynników. Przede wszystkim materiał, z którego wykonany jest produkt. Meble do centrów handlowych wykonane są z polerowanej stali nierdzewnej, chromowane powłoki, szkło. W przypadku butików i towarów luksusowych stosuje się meble wykonane z drewna lub forniru.
Drugim czynnikiem cenowym mebli sklepowych jest obecność lub brak usług dodatkowych. Tak więc meble na zamówienie do sklepu odzieżowego będą kosztować więcej. Jeśli ktoś prowadzi wyspecjalizowany sklep, lepiej kupić bardziej estetyczne meble. Pozwoli to z powodzeniem łączyć standardowe, ekonomiczne rozwiązania z ekskluzywnymi elementami. Łącząc materiał można osiągnąć pożądany efekt wizualny i zmieścić się w budżecie.
Meble do sklepu powinny być wygodne, niezawodne i odporne na wpływy fizyczne. Bardzo ważna jest kwestia ergonomii. Gdzie kupujący odłoży torbę? Czy kasjerowi wygodnie będzie przyjąć płatność? Wszystkie te i wiele innych pytań dotyczy przedsiębiorców. Niektóre centra handlowe mają własne wymagania dotyczące projektowania mebli, które również należy wziąć pod uwagę.