Jak działa myjnia samoobsługowa? Samoobsługowe myjnie bezdotykowe stały się powszechnym elementem miejskiego krajobrazu. Coraz więcej kierowców wybiera tego rodzaju myjnie, aby zadbać o czystość swojego samochodu. Jest to opcja korzystna ze względu na niewygórowane koszty oraz łatwą dostępność. Z myjni samoobsługowej skorzystać można siedem dni w tygodniu, przez całą dobę. Możemy więc umyć samochód zawsze wtedy, kiedy mamy taką potrzebę. Dodatkowo, samoobsługowy charakter myjni sprawia, że możliwe jest wybranie sposobu czyszczenia, który najbardziej nam odpowiada. Jak dokładnie działa myjnia samoobsługowa i jak z niej korzystać?
Czym jest myjnia samoobsługowa?
Myjnie bezdotykowe samoobsługowe to stanowiska przeznaczone do mycia pojazdów, wyposażone w niezbędne do tego celu urządzenia i akcesoria. Stanowisko takie umożliwia kierowcy samodzielne umycie samochodu, dzięki zastosowaniu myjki ciśnieniowej oraz dostępnych programów myjących. Mycie odbywa się bezdotykowo, to znaczy że samochodu nie trzeba szorować, nie ma również żadnych automatycznych szczotek, które mogłyby uszkodzić lakier auta. Usuwanie brudu możliwe jest dzięki odpowiedniej sile strumienia wody oraz zastosowaniu odpowiednich środków chemicznych. Za możliwość skorzystania z myjni, kierowca uiszcza opłatę (najczęściej wrzucając w wyznaczonym miejscu panelu sterującego monety o podanym nominale). Niektóre myjnie akceptują również transakcje kartami płatniczymi. Uiszczenie opłaty umożliwia korzystanie ze stanowiska myjącego przez określony czas.
Jakie wyposażenie znajduje się na myjni samoobsługowej?
Poszczególne myjnie samoobsługowe mogą się między sobą różnić wielkością czy lokalizacją (myjnie wolnostojące lub znajdujące się w innych budynkach), jednak najważniejsze elementy wyposażenia są w większości podobne.
Kontrolę procesu mycia zapewnia panel sterujący, składający się zazwyczaj z:
- otworu do wrzucania monet,
- wyświetlacza pozostałego do wykorzystania czasu mycia,
- przycisków umożliwiających wybór dostępnych programów,
- przycisku wyłączenia awaryjnego Stop.
Samo mycie wykonuje się z użyciem lancy myjącej o odpowiedniej długości, zakończonej dyszą strumieniową. Dzięki dyszy kierowca może polewać wodą samochód, nie ryzykując zamoczenia odzieży. Lanca połączona jest z wężem ciśnieniowym na wysięgniku, zapewniającym możliwość poruszania się z lancą wokół pojazdu. Po zakończeniu mycia, lancę należy umieścić w specjalnie do tego przeznaczonym schowku. Niektóre myjnie samoobsługowe, poza myjką ciśnieniową, wyposażone są również w szczotki na aktywną pianę. Warto jednak rozważyć konieczność ich użycia, ponieważ szorowanie zdecydowanie zwiększa ryzyko uszkodzenia lakieru. Dodatkowo, wiele stanowisk myjni wyposażonych jest dodatkowo w tablicę do mycia wycieraczek samochodowych, odkurzacze lub myjki parowe do czyszczenia tapicerki.
Na czym polega obsługa myjni samoobsługowej?
Po wjechaniu samochodem na stanowisko myjące, należy wrzucić odpowiednią ilość monet i wybrać za pomocą przycisku na panelu kontrolnym właściwy program mycia. Następnie wystarczy wyciągnąć lancę ze schowka lub uchwytu i skierować strumień wody ze środkiem myjącym na samochód.
Mycie zasadnicze i płukanie
Samochód myjemy za pomocą lancy, zaczynając od dachu i schodząc stopniowo w dół. Dzięki temu unikniemy zacieków. Ważne jest również prawidłowe skierowanie strumienia wody z myjki na karoserię. Kąt spadania strumienia wody wynosić powinien ok. 45o. Trzymając lancę prostopadle możemy doprowadzić do mikrouszkodzeń lakieru – trzeba pamiętać, że ciśnienie wody może wynosić nawet 100 barów. Po myciu zasadniczym, samochód należy dokładnie opłukać z pozostałości zabrudzeń i środka myjącego, ponownie kierując strumień wody od dachu ku progom.
Woskowanie i nabłyszczanie
Niektórzy kierowcy, chcąc oszczędzić czas i pieniądze, kończą mycie zaraz po płukaniu. Myjnie oferują jednak również możliwość skorzystania z programów woskowania i nabłyszczania, skutecznie utrwalających efekty mycia. Nawoskowany samochód wolniej absorbuje brud, ponieważ wosk tworzy na powierzchni lakieru zabezpieczającą, hydrofobową warstwę.
Nabłyszczanie z kolei polega na spłukaniu auta wodą zdemineralizowaną z nabłyszczaczem i osuszaczem. Dzięki takiemu zakończeniu mycia, samochód będzie wolny od jakichkolwiek smug czy zacieków, a lakier zyska elegancki połysk.
Sprzątanie wnętrza samochodu na myjni samoobsługowej
Opuszczając myjnię chcemy, aby samochód lśnił czystością – nie tylko na zewnątrz. Sprzątanie środka samochodu ułatwić mogą urządzenia, w które wyposażonych jest już większość myjni, takie jak odkurzacze samoobsługowe czy piorące odkurzacze parowe. Te ostatnie nie tylko usuną kurz i drobne śmieci z dywaników, ale pozwolą wyprać tapicerkę pojazdu. Dodatkowo, zastosowanie gorącej pary pozwala usunąć nieprzyjemne zapachy, pozostawiając wrażenie przyjemnej świeżości. Nie bez znaczenia jest również fakt, że gorąca para zabija większość patogenów, mogących znajdować się w aucie.
Dzięki możliwości samodzielnego, szybkiego i efektywnego umycia samochodu na myjni samoobsługowej, zyskujemy pewność, że auto nie tylko wygląda estetycznie, ale jest również czyste wewnątrz. A to wszystko w naprawdę niewygórowanej cenie i bez większego wysiłku.