Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania? Kupno mieszkania to bardzo odpowiedzialna decyzja. Zazwyczaj wiąże się ze zobowiązaniem kredytowym na 20 czy 30 lat więc staramy się mądrze podjąć decyzję. Ciężko jednak trafnie wybrać, co ma nam służyć przez kilkadziesiąt lat. Dlatego do poszukiwania mieszkania trzeba się dobrze przygotować, poczytać o lokalnym rynku nieruchomości i sprawdzić ceny w różnych dzielnicach czy okolicznych miastach. Ogólna znajomość oferty z pewnością nam pomoże w późniejszym wyborze. 

Mieszkanie jako inwestycja

Musimy spojrzeć na kupno mieszkania jak na inwestycje. Najczęściej przy wyborze nieruchomości myślimy o tym, co nam się podoba i na co nas stać. A statystyki pokazują,  że coraz częściej zmieniamy mieszkania. Coraz więcej osób po około dziesięciu latach od zakupu pierwszej nieruchomości decyduje się na zakup kolejnej. Najczęściej jest to zamiana mieszkania na dom jednorodzinny bądź szeregowy. Kiedy planujemy kupić coś nowego to większość decyduje się na sprzedaż aktualnie zajmowanego lokalu.

W dzisiejszych czasach jesteśmy bardzo mobilni. Zmieniamy miejsca zamieszkania ze względu na pracę i ciągłe zmiany w życiu prywatnym, dlatego musimy o tym pamiętać. Zastanówmy się przed zakupem, czy takie mieszkanie od dewelopera łatwo uda nam się sprzedać i czy po urządzeniu go uzyskamy wyższą cenę. Inwestycja powinna nam się zwrócić i dać zarobić. Dlatego kupowanie mieszkań z okolic, z których ludzie uciekają pozwoli na zakup tańszej nieruchomości, ale później będziemy mieć duży problem z jej sprzedażą.

Rynek pierwotny czy wtórny

nieruchomości na sprzedaż
nieruchomości na sprzedaż

Mieszkania od dewelopera jak i właścicieli prywatnych mają zarówno tyle samo wad jak i zalet więc dobrze musimy się zastanowić, co dla nas będzie najlepsze. Kupienie nieruchomości z rynku wtórnego zazwyczaj jest tańsze, ale głównie są to mieszkania z wielkiej płyty bądź w kamienicach. Musimy się zastanowić czy takie rozwiązanie nam odpowiada. Często wiąże się to z licznymi sąsiadami w starszym wieku. Takie mieszkania jednak często nadają się do zamieszkania od zaraz lub po drobnych remontach. To duży plus, gdyż odchodzą nam duże koszty, tym bardziej, że właściciele często zostawiają większą część mebli i wyposażenia. Zdarzają się też okazję, że można kupić mieszkanie w gorszym stanie technicznym za niewielkie pieniądze. Pamiętajmy jednak, że takie remonty wiążą się z ogromnymi kosztami, gdyż trzeba wymieniać wszystkie instalacje, kuć ściany czy zrywać podłogi.

Dlatego czasem lepiej urządzanie mieszkania zacząć od zera. Deweloper najczęściej dostarcza nam nieruchomość w stanie surowym zamkniętym a reszta należy do nas. Mieszkania takie zazwyczaj położone są w ciekawych lokalizacjach, powstają przy nich place zabaw i miejsca na sklepy czy restauracje. Na większość inwestycji trzeba jednak czekać i kupować mieszkania w budowie. Wielu osobom nie podoba się rozkład nowoczesnych mieszkań, duże otwarte salony i często mikroskopijne pokoje. Dużym minusem jest to, że wiele z tych osiedli jest cały czas w budowie i nawet, gdy tam zamieszkamy to ciągle będzie się kurzyć i towarzyszyć nam będą ciężarówki.

Lokalizacja

Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?
Na co zwracać uwagę przy zakupie mieszkania?

Bardzo ważne jest położenie naszego mieszkania. Szczególnie jest to ważne w dużych miastach, gdzie dojazd do pracy potrafi zająć ponad godzinę. Nieważne, czy wybierzemy nieruchomość od dewelopera czy z rynku wtórnego. Jeśli nie chcemy mieszkać w centrum miasta, gdyż przytłaczają nas ceny lokali i nadmierny tłok to wybierzmy dzielnice, które są bardzo dobrze skomunikowane. I najlepiej, żeby  były to linie tramwajowe, które rzadziej stoją w korkach.

Ważne jest również, żeby w okolicach naszego mieszkania znajdowały się najpotrzebniejsze rzeczy, jak przedszkole, sklepy, przychodnia czy restauracje. Oczywiście dobrze jest też, żebyśmy z takiego mieszkania mogli gdziekolwiek wyjść na spacery. Bliskość parków, lasów czy bulwarów na pewno umili nam wieczory i weekendy. Zwróćmy też uwagę na samą infrastrukturę osiedla, czy oprócz bloków deweloper planuje zostawić miejsce na jakieś lokale usługowe.

Metraż nieruchomości i opłaty

Bardzo często single kupują niewielkie mieszkania, które są idealne dla jednej osoby. Gdy zmienia się status ciężko pomieścić się na niewielkim metrażu i trzeba szukać nowego lokum. Ale takie podejście jest jak najbardziej słuszne, bo nie ma co kupować mieszkania z myślą o tym, co się stanie za 10 lat. Jednak jeśli planujemy powiększenie rodziny to lepiej od razu kupić większą powierzchnię. Małe mieszkania są bardzo chodliwe i cena za metr jest bardzo wysoka, dlatego lepiej jest dołożyć kilkadziesiąt tysięcy i zyskać zdecydowanie więcej przestrzeni.

Kupując nieruchomość od dewelopera czy z rynku wtórnego musimy dowiedzieć się o wysokość opłat czynszowych. Od właścicieli możemy poprosić o stare kwity, które pokażą nam, ile faktycznie wynoszą takie opłaty. Warto też się wybrać do spółdzielni, czy nie planuje się żadnych podwyżek, szczególnie w funduszu remontowym. W starych blokach, które potrzebują renowacji bardzo często takie opłaty mogą sięgać nawet kilkuset złotych i to nawet przez kilka lat.