Wakacje zbliżają się wielkimi krokami. Jest to czas wyjazdów dzieci i ich rodziców, niemniej jednak nie wszyscy mogą pozwolić sobie na spędzenie całego lata poza miastem. Tymczasem szkoły same w sobie nie świadczą opieki nad dziećmi w okresie wakacyjnym. Możemy za to zapisać je na półkolonie. Czym w ogóle są półkolonie? Dla kogo taka forma rozrywki będzie idealna? Odpowiadamy.
Zabawa w mieście
Półkolonie organizują przede wszystkim państwowe placówki. Należą do nich szkoły, domy kultury, biblioteki czy obiekty sportowe. Znajdziemy również bogatą ofertę półkolonii organizowanych prywatne podmioty. Pamiętajmy jednak, że za prywatne zajęcia musimy zapłacić znacznie więcej. Półkolonie zostały stworzone po to, aby osoby spędzające wakacje w domu, mogły się nieco rozerwać. Oferta półkolonii skierowana jest zazwyczaj do dzieci w wieku szkolnym. Same półkolonie trwają od dwóch tygodni do miesiąca. W ich ramach dzieci uczestniczą w różnego typu zajęciach, jeżdżą na wycieczki, biorą udział w szkoleniach. Półkolonie mają charakter zabawy, lecz mogą zawierać także elementy edukacyjne. Ich ideą jest zapewnienie rozrywki tym, których rodzice pracują i nie mogą wyjechać z nimi na wakacje. Co ciekawe, półkolonie odbywają się nie tylko latem, ale również zimą, podczas ferii. Zazwyczaj trwają wtedy jedynie tydzień. Półkolonii nie organizuje się zaś w trakcie krótszego okresu wolnego, na przykład w czasie przerwy świątecznej.
Prywatne, a publiczne półkolonie
Półkolonie organizowane przez instytucje publiczne zwykle charakteryzują się bogatym tematycznie planem. Oznacza to, że dzieci mogą brać udział w zajęciach plastycznych, tanecznych, sportowych. Mogą jeździć na wycieczki do zoo, na basen czy do lasu. Nie ma jednego, przewodniego tematu półkolonii. Tymczasem zajęcia organizowane przez placówki prywatne zazwyczaj są na coś ukierunkowane. Przykładowo celem półkolonii w szkole językowej jest nauka języka obcego. Zaś na półkoloniach w klubie sportowym dzieci zajmuje głównie aktywność fizyczna w różnych odmianach. Które półkolonie będą lepsze? Wszystko zależy od upodobań naszego dziecka i oczywiście budżetu, jakim dysponujemy. Jeżeli maluch wyjątkowo lubi piłkę nożną, to możemy zapisać go na półkolonie do klubu sportowego. Jeśli zaś nie ma żadnych ukierunkowanych pasji czy zdolności, to zwykłe półkolonie będą lepszym rozwiązaniem. W kontekście opłat za półkolonie zwróćmy uwagę na jedną rzecz – żadne z nich nie są całkowicie darmowe. Za półkolonie w szkole czy w bibliotece też musimy zapłacić. Opłaty obejmują na przykład bilety wstępu, koszty przejazdu czy wyżywienie. Zwykle za dwutygodniowe półkolonie zapłacimy około 300-500 zł. Jeżeli jednak chcemy wysłać dziecko na prywatne zajęcia, musimy liczyć się z większymi kosztami. Poza wyżej wymienionymi opłatami dodatkowo zostaną naliczone koszty samej opieki. Oznacza to, że za półkolonie zapłacimy nawet 2 lub 3 razy tyle, co w publicznej placówce. Pomimo tego, i tak będą one kosztowały mniej, niż klasyczny obóz czy kolonie.
Ile trwają półkolonie?
Zazwyczaj półkolonie trwają około 2 tygodnie. Niektóre placówki organizują zajęcia przez cały miesiąc, zazwyczaj w lipcu. A na jak długą opiekę w ciągu dnia możemy liczyć? Tradycyjnie półkolonie nie trwają dłużej, niż 6 godzin. Po tym czasie dzieci zwyczajnie zaczynają się nudzić i są zmęczone. Nie dotyczy to jednak wycieczek – te mogą mieć charakter całodniowy. W przypadku półkolonii prywatnych, po określonym czasie, musimy odebrać dziecko. Tymczasem decydując się na półkolonie w szkole, możemy liczyć na nieco dłuższą opiekę. Jest ona realizowana w ramach świetlicy. Nauczyciele, po zrealizowaniu planu dnia, nie prowadzą już dodatkowych zajęć. Niemniej jednak w dalszym ciągu opiekują się dziećmi, zwykle do godziny 16 lub 17. Wszystko zależy tutaj od polityki danej placówki i jej możliwości kadrowych.
Półkolonie – dla kogo?
Półkolonie dedykowane są dzieciom w wieku szkolnym, a więc od 7. do 12-13. roku życia. Czasami organizują je również placówki przedszkolne. Na półkolonie zazwyczaj udają się dzieci, które nie mają opieki w ciągu wakacji. Powodem najczęściej fakt, iż rodzice pracują. Szkoły zaś nie świadczą opieki same w sobie, jedynie poprzez półkolonie. Sama idea półkolonii skierowana jest również do dzieci, które nie mają możliwości wyjazdu na wakacje. Dotyczy to tych, którzy nie są gotowi na prawdziwe kolonie czy obóz oraz dzieci, których rodzin zwyczajnie nie stać na wypoczynek poza miastem. Zamiast spędzać całe wakacje w domu, mogą udać się na półkolonie i przyjemnie spędzić czas. Pamiętajmy, że dzieci z biedniejszych rodzin często mają pierwszeństwo w przyjęciu na półkolonie organizowane w placówce szkolnej. Tam też dzieci mogą, w ramach wolnych miejsc, uczęszczać jedynie na wybrane zajęcia. Na to często decydują się rodzice dzieci, które spędzają czas wakacyjny z dziadkami. Ci bowiem nie zawsze są w stanie zabrać dzieci na wycieczkę za miasto. Maluchy mogą więc uczestniczyć w wycieczkach organizowanych w ramach półkolonii, jeśli tylko nie został zapełniony limit miejsc.