Zabiegi medycyny estetycznej dzięki szerokiemu spektrum działania, wysokiej skuteczności oraz bezpieczeństwu stosowania, zyskują coraz większą popularność. Widoczne zmarszczki, pojawiające się wraz z upływem czasu, nie są już przeszkodą w uzyskaniu pięknego wyglądu. Niesłabnąca efektywność toksyny botulinowej, sprawia, że kobiety oraz mężczyźni mogą czuć się młodo w każdym wieku. Dzięki odwracalnemu efektowi, a także możliwości wykorzystania w innych dziedzinach botox stał się ulubioną substancją sprawdzającą się w gabinetach medycyny estetycznej. Jego wysoka skuteczność i niewielkie skutki uboczne zachęcają do skorzystania z zabiegu i poprawienia wyglądu.
Czym jest botox i na czym polega jego działanie?
Botox jest substancja nazywana toksyna botulinową, która jest biologicznie wytwarzana przez pałeczkę beztlenową Clostridium botulinum. Zalicza się ona do najsilniejszej toksyny biologicznej. Oczyszczoną jej postać, rozwijającą się w specjalnych warunkach, stosuje się w kosmetyce. Botox powoduje blokowanie przewodzenia nerwowo-mięśniowego, ściśle powiązanego z liniami twarzy. Dzięki rozluźnieniu mięśni i zapobieganiu ich skurczów, skóra się wygładza i rozprostowuje, powodując zmniejszenie widoczności zmarszczek. Efekt ten jest całkowicie odwracalny po około 6 miesiącach (stopniowe przywracanie funkcji mięśniowych). Zabieg wykonywany w wysokiej jakości klinice, nie powoduje zmian w wyglądzie twarzy, ani zamrożenia jej mimiki.
Jak wygląda przebieg zabiegu?
Likwidacja zmarszczek następuje po wstrzyknięciu botoksu w kilka miejsc na twarzy. Przy pomocy jednorazowej, cienkiej igły wprowadza się bardzo małą ilość substancji w odpowiednie obszary. Pacjent w pozycji siedzącej może odczuwać lekkie pieczenie lub ból, lecz nie jest konieczne znieczulenie. Zabieg trwa około 10-20 minut, jego pierwsze wyniki zaczynają być widoczne po około 3 dniach, a pełny efekt następuje po dwóch tygodniach. Bezpośrednio po nim można podejmować większość aktywności, co jest niezwykłym udogodnieniem dla pacjentów. Dodatkowo dzięki zastosowaniu minimalistycznej igły wkłucia są niewidoczne i nie powodują dyskomfortu.
Jakie są wskazania do stosowania toksyny botulinowej?
Botox najczęściej stosuje się na zmarszczki powstające wokół oczu (jak np kurze łapki), na czole (poziome linie), między brwiami (lwia zmarszczka), wokół ust (linia uśmiechu), na szyi i na brodzie. Zabiegi te pomagają także zniwelować różnice w wyglądzie twarzy (różnica w wysokości brwi lub kącików ust). Dodatkowo toksyna ta wykorzystywana jest coraz częściej w leczeniu nadpotliwości. W tym przypadku wstrzykuje się ją w odpowiednie miejsca, lecz po uprzednim znieczuleniu maścią bądź kremem. Efekty takiego zabiegu są utrzymywane przez 5-6 miesięcy, po tym czasie tak jak w przypadku innych miejsc, również należy go powtórzyć.
Przeciwwskazania do stosowania botoxu
Mimo wysokiego bezpieczeństwa botoxu należy zachować ostrożność lub całkowicie zrezygnować z zabiegu w przypadku:
– karmienia piersią lub ciąży,
– zaburzenia krzepnięcia,
– uczulenia lub nadwrażliwości na substancję,
– iniekcji skóry lub jej uszkodzenia,
– posiadania chorób autoimmunologicznych,
– zażywania niektórych leków (chinidyna, cyklosporyna, aminoglikozydy, leki przeciwzakrzepowe, tetracyklina, polimyskyna czy też D-penicylamina).
Klienci, którzy zażywają witaminę E, zioła, suplementy czy leki przeciwzapalne powinny je odstawić na 10 dni przed planowanym zabiegiem. Nie dostosowanie się do zaleceń, może wpłynąć na zmniejszenie efektów zabiegu lub zwiększyć wystąpienie działań niepożądanych. Dodatkowo przed i po zabiegu bezwzględnie nie można spożywać alkoholu, a także przez 4 godziny się nie schylać, nie dźwigać i nie rozmasowywać miejsc obstrzykniętych toksyną botulinową. Należy również unikać większego wysiłku bezpośrednio po zabiegu, a także korzystania z solarium i sauny.
Możliwe do wystąpienia efekty uboczne zabiegu
Skutki uboczne likwidacji zmarszczek występują niezwykle rzadko, jednak pacjenci powinni się z nimi zapoznać. Należą do nich: pieczenie i ból w momencie zabiegu, bóle głowy (które ustępują po środkach przeciwbólowych), zwiotczenie mięśni (nadmierne opadanie powieki), obrzęki z mrowieniem w miejscach wstrzyknięć, zbyt widoczne efekty zabiegu, a także krwiaki i siniaki, występujące w miejscach trafienia na naczynia krwionośne. Objawy te ustępują bardzo szybko (kilka dni), jednak zwiotczenie mięśni może się utrzymywać nawet do 6 tygodni.
Procesy starzenia i zatrzymywanie ich widoczności
Likwidacja zmarszczek oraz ich spłycenie dzięki botoxowi, nadaje twarzy świeższego wyglądu. Botox poprawia wygląd, ale także działa leczniczo na stany nadmiernego pocenia, Mimo utrzymującego się długi czas efektu, wszystkie zmiany są odwracalne i bez powtarzania znikają. Dlatego też kobiety i mężczyźni coraz częściej wybierają renomowane kliniki medycynę estetycznej i poddają się zabiegom z wykorzystaniem toksyny botulinowej. Młodszy, bardziej atrakcyjny wygląd przyciąga spojrzenia oraz zwiększa pewność siebie, a także niweluje defekty w wyglądzie twarzy.