W dniu ślubu zakochani są przekonani, że ich związek to miłość na całe życie, przed nimi same szczęśliwe chwile i nie ma żadnej siły, która mogłaby ich rozdzielić. Przysięgają sobie miłość, wierność i uczciwość małżeńską, trwanie razem w chwilach dobrych i złych, wzajemną pomoc w trudnych sytuacjach. Kończy się wesele i ewentualna podróż poślubna. Zaczyna się normalne, codzienne szare życie z jego urokami i dramatami. Życie, które jest sprawdzianem trwałości związku i miłości. Niestety, wiele par przegrywa próbę wspólnego życia i rozstaje się po kilku lat. Rekordziści piszą pozew o rozwód już po kilku miesiącach małżeństwa.
Rośnie liczba rozwodów
Polska podobnie jak inne kraje unijne notuje wzrost liczby rozwodów http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/prawnik-podzial-majatku-po-rozwodzie-warszawa/. W 1960 roku na sto małżeństw rozwodziło się 6 par, w 1980 roku na rozwód zdecydowało się 12 par, obecnie 33 związki małżeńskie otrzymuje orzeczenie o rozwodzie. W sumie liczba rozwodów w Polsce przekracza 60 tysięcy rocznie. Zawieranych małżeństw jest od 190 do 195 tysięcy rocznie. Najwyższy wskaźnik rozwodów odnotowano w 2013 roku, kiedy to na 100 zawieranych małżeństw było 36 rozwodu. W późniejszych latach wskaźnik rozwodu troszeczkę spadał- w roku 2016 były 32 rozwody na sto nowych małżeństw. Średni wiek rozwodnika mężczyzny to 42 lata, rozwodzących się kobiet 38 lat. Więcej par rozwodzących się pochodzi z miast – jest 42 tysiące prawnych rozwiązań małżeństw, na wsi rozwód dotyczy 16 tysięcy małżeństw. Najmniej rozwodów jest na Podkarpaciu. Wśród rozwodzących się par przeważają małżeństwa bezdzietne około 48% i pary z jednym dzieckiem około 38%. Małżeństwa wielodzietne raczej nie są zainteresowane rozwodem – ten problem dotyczy około 3% wychowujących kilkoro dzieci. Problem rozwodów dotyczy coraz dużej liczby osób.
Mniej rozwodów niż w innych krajach Unii Europejskiej
Statystyki rozwodów w Polsce powinny budzić niepokój, bo rzeczywiście wskaźnik rozstań małżeństw ma tendencję zwyżkową. Z drugiej strony sytuacja w Polsce jest dużo lepsza w porównaniu z innymi państwami Unii Europejskiej. Według danych Eurostatu wskaźnik rozwodów w Polsce jest jednym z najniższych w Unii. W Portugalii rozwodzi się 64 par na sto zawieranych małżeństw, a w Hiszpanii rozwód uzyskuje 57 par na sto nowych związków małżeńskich.
Inne formy rozstań
Warto zaznaczyć, że rozwody http://adwokat-seidel.pl/specjalizacja/prawnik-sprawy-rozwodowe-warszawa/ to nie jedyna forma rozstań małżeństw. Często od faktycznego rozstania do prawnego końca małżeństwa mija nawet kilka lat. Nie każda para decyduje się na rozwód prawnych – część decyduje się na odejście i zamieszkanie osobno lub na separację. Wskaźnik rozpadu związku jest w rzeczywistości wyższy niż rozwodowe statystyki. Rozwód kończy pewien etap życia i daje możliwość poukładania życia na nowo. Separację otrzymało sądownie 1300 par. Liczba separacji w miastach jest wyższa niż wśród mieszkańców wsi.
Rozwody – trend na stałym poziomie
W porównaniu do lat 80 tych XX liczba rozwodów w Polsce jest niepokojąco duża. Obecnie sądy orzekają prawny rozpad małżeństwa w przypadku 1/3 par. Z drugiej strony statystycy zwracają uwagę na to, że już od kilku lat liczba rozwodów utrzymuje się na stałym poziomie – ok. 65 tysięcy par, co oznacza, że niekorzystny trend wzrostu liczby rozwodu wyhamował i nie obserwuje się wielkich wzrostów liczby rozwiązanych małżeństw. Najmniej ślubów odnotowano w 2013 roku, tylko 180 tys. Z kolei w 2018 roku liczba zawieranych małżeństw wyniosła 193 tysiące, co jest dość znacznym wzrostem.
Polecamy sprawdzić:
- prawo gospodarcze `Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/31/prawo-handlowe-i-gospodarcze
- upadłość przedsiębiorstwa Łódź https://klimkowski-kancelaria.pl/215/upadlosc-konsumencka-lodz
- prawnicy rozwód Gdańsk https://klimkowski-kancelaria.pl/221/rozwody-gdansk
- prawnik rozwód Łódź https://klimkowski-kancelaria.pl/220/rozwody-lodz
Najczęstsze przyczyny rozwodów
Według danych Głównego Urzędu Statystycznego najczęstszą przyczyną rozwodów jest niezgodność charakteru, z powodu której rozpada się 42% małżeństw. Na podium są takie przyczyny jak zdrada – 22% rozwodów i alkoholizm jednego z małżonków -16% zakończonych związków małżeńskich. Zaledwie 8% par jako przyczynę rozwodu podaje nieporozumienia finansowe. Dla 6% małżeństw powodem prawnego rozstania jest negatywny stosunek jednego z małżonków do pozostałych członków rodziny. Dla poniżej 2% par przyczyną rozpadu ich związku małżeńskiego jest dłuższa nieobecność małżonka/małżonki, np. z powodu pracy za granicą oraz różnice światopoglądowe, trudności mieszkaniowe i niedobranie seksualne. Najbardziej akceptowalne społecznie przyczyny rozwodu to przemoc w związku, opuszczenie rodziny i alkoholizm jednej osoby. Za wystarczającą przyczynę rozwodu jest uznawana zdrada małżeńska, niezgodność charakterów i niedobranie seksualne. Przyczynami rozwodu są sytuacje, które przerosły małżonków i jedno z nich lub oboje decydują o zakończeniu małżeństwa. Dla wielu z nich rozwód jest szansą na wyjście z toksycznego związku.
Liczba rozwodów w Polsce budzi niepokój socjologów, psychologów i polityków. Jak na razie instytucja mediacji nie pomaga parom w rozwiązaniu ich problemów, jedynie przedłuża formalności. Brakuje bezpłatnych porad psychologicznych dla osób, które zmagają się z kryzysem w związku i pomocy psychologicznej oraz materialnej dla ofiar przemocy w rodzinie. Problemem jest także piętnowanie w niektórych środowiskach rozwodu jako czegoś bardzo złego, co powoduje uczucie społecznego wykluczenia rozwodników.
- kancelaria prawna Saska Kępa http://adwokat-seidel.pl/adwokat-saska-kepa/
- adwokat Saska Kępa https://adwokat-seidel.pl/kancelaria-adwokacka-saska-kepa/
- kancelaria prawo medyczne Warszawa https://adwokat-seidel.pl/adwokat-prawo-medyczne-warszawa/